Adres
Çukurambar, Ankara
Hizmet Saatleri
Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

PRP Tedavisi

 PRP genç kalmak isteyen kişiler tarafından oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir.  PRP tekniğinde kişinin kendi kanı kullanılır. Bunun sonucu alerjik reaksiyon ya da uyumsuzluk gibi sorular görülmez.  PRP estetik görüntü üzerinde oldukça etkili bir yöntemdir, bunun yanında birçok sağlık sorununun da tedavisine yardımcı olur.

PRP Nedir?

PRP, pıhtılaşma hücresi (platelet)  ve trombosit bakımından zenginleştirilmiş kan demektir. Kişinin kendi kanından elde edilir.  Platelet Rich Plasma olarak bilinen tedavisini kısaltılmış halidir. PRP medical bir uygulamadır.

Kanda önemli hücrelerden biri olan trombositlerin ana görevi damar bütünlüğü zarar gördüğünde kanamayı durdurmak ve hasarı onarmaktır. Bu özellikleri sayesinde oluşan yaraların hızlı bir şekilde  tedavi olmasını sağlar.  PRP, trombositlerin bu özelliğinden daha fazla yararlanarak tedavi sunar. 

PRP Ne İçin Yapılır?

Medical bir tedavi olan PRP, cildi gençleştirmek, ağrı tedavisi, ortopedik sorunlar, saç dökülmesi, leke tedavisi, ağız sağlığı gibi birçok sağlık sorunu için yapılır. PRP uygulamasında ilaç kullanılmaz, kişinin kendi kanı ilaç haline getirilir.

PRP Nasıl Uygulanır?

PRP uygulamasında önce hastadan steril şartlarda kan alınır ve özel bir tüpün içine konulur. Tüpler santrifüj cihazına yerleştirilir. Santrifüj cihazı yüksek hızla dönen bir cihazdır. Kanda bulunan platelet hücrelerinden zengin plazma hücreleri elde etmek için belli bir hız ve süre bu cihazda kanın  kalması gerekir.

Elde edilen PRP  karışımı enjeksiyon yöntemiyle sorunlu bölgeye uygulanır.

PRP sadece doktorlar tarafından uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir.

PRP’nin Faydaları Nelerdir?

PRP, sivilce ve yara lekelerini giderir. Ciltte meydana gelen kırışıklık, sarkma, cilt çatlaklarını yok eder. Saç dökülmesini durdurur. Ameliyatsız aşil tendonu kopmasını tedavi eder. Akut ve kronik ağrı tedavisinde kullanılır. Diş implantı sonrası yara tedavisinde kullanılır. Cilde esneklik ve canlılık kazandırır. Lazer sonrası cildi hızla onarır. Ortopedik birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

PRP Tedavisi Ne Kadar Sürer?

PRP tedavisi ortalama olarak 3-4 seans, 2-4 hafta aralıklarla uygulanır. Bu süre kişiden kişiye, uygulanan bölgenin sorununa göre değişiklik gösterir. Duruma göre PRP ve mezoterapi kombine edilerek tedavi yapılır.  Tedavi seansları sonrası yılda bir-iki defa koruyucu işlem yapılabilir. 

PRP’nin Etkisi Ne Zaman Görülür?

Uygulam sonrası ciltte farklılıklar kendini gösterir, cilt gerilir ve daha parlak hale gelir. PRP’nin kalıcı etkisi 3-4 seans sonrası ortaya çıkar.

PRP Kimlere Uygulanır?

PRP uygulamasında kişinin vücudundan az miktarda kan alınır.  Vücudundan az miktarda kan alınmasına engeli olmayan, cildinde, saçında yada diğer hastalıklarda ihtiyaç olduğu düşünülen her kese PRP uygulanabilir. 

PRP Kimlere Uygulanmaz?

PRP, hamilelere, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, ailesinde kanser öyküsü olanlara, kan hastalığı olanlara, Sorunlu bölgede iltihap ve enfeksiyon olanlara, emziren annelere yapılmaz.

PRP Evde Yapılabilir mi?

PRP doktor tarafından, steril koşullarda yapılması gereken medikal bir işlemdir. İşin eğitimini almamış kişiler tarafından yapılan işlem istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Piyasada satılan PRP kitleri medical bir üründür ve mutlaka doktor tarafından kullanılmalıdır.  PRP kiti satın alınarak evde yada “merdiven altı” tabir edilen, işin ehli olmayan kişiler tarafından yapılan PRP yapılması asla önerilmez. 

Saç PRP Tedavisi

Saç  için PRP tedavisi, kişinin kanının alındığı, kanın özel yöntemle trombosit bakımından zengin hale getirildiği  ve saç derisine uygulandığı medical yöntemdir.  

PRP, normal kanın içinde bulunan trombosit sayısının 4-5 katı fazla trombosit içeren plazmadır. Bu plazma barındırığı yüksek oranda trombosit sayesinde uyuyan kıl foliküllerini uyandırır ve canlandırır. Ayrıca kolajen üretimini artırır.  Böylelikle yeni saç telleri çıkar ve saçlar daha hacimli, daha canlı görünür. 

PRP tedavisi kadınlar ve erkekler arasında en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. Tedavi hem kadınlara hem de erkeklere uygundur.

PRP saç faydaları şunlardır:

  • Uyuyan saç foliküllerini uyandırır
  • Saç dökülmesini önler
  • Saç ekimi sonrası oluşan yaraların hızlı iyileşmesini sağlar
  • Saçların daha kalın, canlı ve hacimli olmasını sağlar

PRP Saça Nasıl Uygulanır?

Kişiden alınan kan PRP plazma haline getirilir.  PRP tedavisi uygulanacak kişinin saç derisine topikal anestezik krem uygulanır. Ardından trombosit bakımından zengin plazma (PRP) saç derisine enjekte edilir. Sonrasında kişinin saç derisi temizlenir. PRP tedavisi gören kişi uygulama sonrası günlük yaşantısına dönebilir.

PRP Saç Kaç Seans Yapılmalı?

PRP saç tedavi seansı kişiden kişiye değişir. Saç dökülmesini önlemek için 2 haftada bir PRP saç önerilir.  3-4 ay süren tedavi sonrası saç dökülmeleri durur, parlak, hacimli saçlar elde edilir.

PRP saç tek başına kullanıldığı gibi saç ekimini desteklemek için de kullanılabilir. 

Saç ekimi ile PRP kombini saçların daha hızlı çıkmasını sağlar, yaraların daha hızlı tedavi edilmesine yardımcı olur.

Yüz PRP Ne İşe Yarar?

Yüz PRP medikal estetik tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biridir.  Yüz PRP tedavisinin etkisi dolgu gibi diğer uygulamalardan daha geniş alanda görülür. Yüz PRP kalıcı bir tedavi olup cildin büyük bir bölümüne uygulanır. 

Yüz PRP Faydaları Nelerdir?

Yüze yapılan PRP cilt üzerinde oldukça etkilidir. Hiçbir ilaç kullanılmadan yapılan bu işlemin faydaları şunlardır:

  • Yüzde oluşan kaz ayakları ve kırışıklıklar yok olur
  • Güneş ve cilt lekeleri kaybolur
  • Doğum lekeleri için kullanılır
  • Cilt canlı, sağlıklı ve parlak bir görünüm elde eder
  • Sivilce ve akne izleri giderilir
  • Cilt onarılır ve tedavi edilir

Yüz PRP Kaç Seans Yapılır?

PRP seansları kişinin ihtiyacına göre değişir. Ortalama olarak 15 gün arayla seans yapılması uygun görülür. Yüz bölgesine uygulanan PRP seansları kişiden kişide 3 ila 8 senas arası değişebilir.

PRP’den Sonra Yüz Yıkanır mı?

PRP işleminden sonra ilk 6 saat içinde yüz yıkanmamalı, herhangi bir krem ya da kozmetik ürün kullanılmamalıdır.

Show TV ile yaptığımız röportaj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir